Si pripravená dieťa odplienkovať?

Milá mama,
momentálne nám začína krásne letné počasie a to v prípade rodičov približne dvoj a trojročných detí znamená jediné - odplienkovanie. Radi by sme ti priniesli trochu slov podpory a porozumenia, pretože v tomto období ich väčšina z nás potrebuje.

Budeme sa obracať hlavne na matky, hoci myslíme na všetkých rodičov (mamy, otcov a ďalších opatrovníkov detí). V našej spoločnosti o tom už väčšina z nás počúva, odkedy dieťa začne chodiť a prestane byť “chôdza” téma na rozoberanie. Odvtedy už počúvaš: “Kedy začne chodiť na nočník? Nie je už veľké na plienku? Rozmaznávaš ho, v našej dobe boli deti bez plienky už v jednom roku. Susedkin Adamko je už bez plienky a to je o pol roka mladší ako náš.” Takto by sme mohli pokračovať aj ďalšie dve strany. 

Ako to teda je? Rozmaznávame naše deti, keď ešte v troch rokoch nosia plienku? Ako to, že kamoška má už dieťa odplienkované, ale ja sa k tomu neviem odhodlať? 

Nie. Nerozmaznávame ich a nie je na tom nič zlé. Tak ako každé dieťa je iné a začne štvornožkovať a chodiť v inom veku, tak aj na odplienkovanie je každé dieťa a jeho rodič pripravený inokedy, nezávisle od toho, ako to vníma ich okolie.

Milá mama, nerobíš absolútne nič zlé, pokiaľ tvoje dieťatko stále nosí plienku a postupne sa možno aj odhodlávaš k tomu, aby si ho odplienkovala.  

V spoločnosti vnímame akýsi tlak na matky, aby robili všetko tak, ako kedysi ich mamy. To sa však nedá. Doba sa mení a čo bolo však praktické vtedy, neznamená, že to musí byť také isté v dnešnej dobe. Môžeš preferovať spoločný čas a hranie sa s dieťaťom na úkor uprataného domu a môžeš si “pomáhať” jednorazovými plienkami. Nemusíš sa za to absolútne hanbiť a pred kýmkoľvek sa obhajovať. To, ako dlho nosí tvoje dieťa plienky, je čisto tvoja vec.

Ako som vysvetľovala môjmu dedkovi, ktorý sa ma tiež stále pýtal, kedy bude dcérka bez plienky: “Keď príde ten čas tak chcem, aby sama dala signál, že sa jej chce cikať. Nie aby som ju ja musela celý deň sledovať a posádzať tam. Keď to na ňu príde, tak pôjde sama.” A toto je princíp odplienkovania dnešnej doby - dieťa samé pocíti, keď mu treba a ide samé na nočník alebo záchod. [1] [2] Rodič mu v tom, samozrejme, na začiatku pomáha a vedie ho k tomu, aby sa to naučilo samé.

Sú všeobecne dané základné veci, ktoré by dieťa malo ovládať, aby sa odplienkovanie podarilo čo najlepšie. Malo by mať aspoň 18 mesiacov (väčšinou sú však deti pripravené až medzi 24 a 36 mesiacov [2]), mať snahu si stiahnuť nohavice, vydržať pár minút sedieť v kľude, keď si číta knihu, hrá sa s hračkou, má väčšinou suchú plienku po poobednom spánku, vydrží nejaký čas bez pocikanej plienky, čo značí, že začína mať kontrolu nad svojím močovým mechúrom. [1] [2]

Avšak, čo sa podľa nás veľmi nerozoberá je pripravenosť práve rodičov, nielen dieťaťa. Lebo dieťa (pokiaľ je pripravené) to dokáže pochopiť za pár dní. No je na tebe, milá mama, aby si ten proces začala a viedla ho. Poprvé, určíš čas, kedy sa začne odplienkovanie. Dieťa síce môže byť pripravené, ale ty musíš uznať, že prišla tá správna doba. Všeobecne sa neodporúča začať s odplienkovaním pred veľkými životnými udalosťami ako napr. príchod nového súrodenca, začiatok chodenia do jaslí, pred dovolenkou. [1] A v neposlednom rade, aby si bola psychicky pripravená na to, že už nebudú žiadne plienky, brať dieťa aj na verejnosti na toalety alebo vonku “za kríček”, na zastavovanie počas jazdy autom. Čo je naozaj veľká zmena v živote vás oboch.  

Treba byť pripravená, že prvé dni bude veľmi veľa nehôd, čo môže byť frustrujúce, keď sa ti prvý deň pocikáva všade po dome a je dobré vedieť, ako sa s nimi vysporiadať tak, aby dieťa nedostalo strach z nočníka a tento proces netrval zbytočne dlho. Sú dostupné rôzne manuály a rady ako odplienkovať napr. knihy uvedené na konci tohto článku [1] [2] alebo manuál od Dott. ssa Zuzany Gurmickej [3], v jednom sa však zhodnú - na dieťa netlačiť, ale pokojne ho týmto procesom viesť.  

A hlavne, milá mama, pamätaj, že pokiaľ sa odpliekovanie hneď na prvýkrát nepodarí (dieťatko sa stále častejšie pociká ako sadne na nočník), nie je to žiadna hanba. Tvoje dieťaťko alebo ty, ste ešte asi neboli dostatočne pripravené a môžete prestať a skúsiť znova o pár mesiacov.  

Aké sú možnosti, čo hovoriť dieťaťu počas odplienkovania? 

Čo nerobiť a nehovoriť:Namiesto toho:


Zahanbovať dieťa a trestať ho za nehody.Chváliť a tešiť sa, keď sa podarí vycikať/ vykakať do nočníka.


Zase si sa pocikal, prečo nejdeš na nočník?!Pocikal si sa, máš mokré nohavice, nevadí, utrieme mláčku, zahĺbil si sa veľmi do hry a zabudol si ísť na nočník.


Pozri sa, aký si špinavý, fúj, pokakal si sa do gatí, to veľkí chlapci nerobia!Pozri, podarilo sa ti kako do nohavíc, ideme ťa umyť a nabudúce skús do nočníka.  


Pozri ako chodí Miško pekne cikať na záchod a ty sa stále pocikávaš.Nepodarilo sa ti dobehnúť na nočník, to vôbec nevadí, ľúbim ťa.

Pokiaľ je tvoje dieťa náročnejšie, tvrdohlavejšie, môžeš ho motivovať napr. nálepkami, či prečítaním rozprávky navyše. Postupne budeš tieto veci limitovať. Väčšinou je problémom pri odplienkovaní hlavne kakanie a strach z neho. Tuto tiež odborníci (napr. [1] [2]) odporúčajú na dieťa netlačiť, radšej rátať s nehodami a postupne sa odhodlá aj na kakanie. Veľmi dobrý trik je skúsiť rozložiť plienku do nočníka, čo v dieťati evokuje, že kaká do plienky, ale pritom už sedí na nočníku.  

Milá mama, je dobré zvážiť viacero aspektov a pripraviť sa na túto životnú zmenu predtým, ako začneš, aby bolo pripravené tvoje dieťa, ale hlavne ty. A čo sa týka samotného začatia tohto procesu, tak áno, sú deti, ktoré sa samé začnú “hrnúť” na nočník (väčšinou, keď majú súrodencov a odpozerajú od nich), ale väčšina detí potrebuje práve mamu, aby sme tento proces začali. Aby si bola psychicky pripravená sprevádzať svoje dieťa počas odplienkovania. Veď je to pohodlné, vycikať sa kedykoľvek to na nich príde a nemusieť utekať na záchod.

A práve aj v týchto veciach, by sme ti chceli pomáhať my, mamy, ktoré sú súčasťou OZ Podpor MAmu. Či sa len potrebuješ vyrozprávať alebo pomôcť nasmerovať na odborníkov, sme tu pre teba v Piešťanoch na materských kruhoch a v budúcnosti aj online. Zanechaj nám email a my ťa budeme kontaktovať.

P.S.: Si najlepšia mama pre svoje dieťa a vieme, že urobíš preň vždy len to najlepšie.  

S pozdravom,

OZ Podpor MAmu

Napísala: Monika Šuteková 

Zdroje: 

[1] Gina Ford: Potty training in One Week. 2003. Vermilion London. ISBN: 0091887569

[2] Mayo Clinic: Guide to Your Baby’s First Years - Chapter 6: Toilet training. 2020. Mayo Clinic Press. ISBN: 9781893005570

[3] Lepší spánok bábätiek - Manuál odplienkovania dieťatka; Zadržiavanie a kakanie do plienky. https://www.lepsispanokbabatiek.sk/odplienkovanie-2/